Fantasy

Fantasy

8. srpna 2011 v 11:49

Fantasy je umělecký žánr, používaný především v literatuře a filmu, ale i v počítačovích hrách a ve výtvarném umění, založený především na užití magie, nadpřirozených jevech či jiných nadpřirozených prvků či bytostí jako jsou bohové, skřeti, obři, elfové, trpaslíci, draci atd...
Svět, ve kterém se příběh odehrává je většinou nezávislý na našem, v některých případech je s naším nějak spojený či se děj odehrává přímo v našem nějak pozměněném světě.
Fantasy je především v lidské fantasii a tvořivosti, každý si dokáže vytvořit svůj svět, napsat fantasy příběh či se do něj přímo vžít ve známe hře Larpy/dřevárny.
Vznik klasického fantasy lze spatřit až v druhé polovině 19. století a v první polovině 20. století u autorů jako lord Dunsany, George MacDonald, R. E. Howarda a hlavně u spisovatele J.R.R. Tolkiena, který napsal známí epický román žánru hrdinská fantasy Pán prstenů, nebo Hobita či Húrinovy děti.

Podžánry - využito z wikipedie


Postupem času se vyvinula řada podžánrů fantasy. Mezi nimi nepanují ostré hranice a
podžánry se tak překrývají.

Klasická fantasy: Prostředí je zasazeno do prostředí, které je inspirováno reálnými historickými epochami, většinou středověkem. Typickým příkladem je dílo J. R. R. Tolkiena.

Hrdinská fantasy: Děj většinou sleduje příhody a výpravy hrdiny - bojovníka, který neohroženě překonává hordy nepřátel. Barbar Conan je archetypem takového hrdiny.

Humorná fantasy: Fantastický svět většinou slouží jako kulisa, v které se odehrávají podivné a pitoreskní příhody. Mnohdy se satirickým či parodickým podtextem vztahuje ke skutečnostem z našeho reálného světa. Příkladem je Zeměplocha Terryho Pratchetta.

Městská fantasy: Děj se odehrává v městském prostředí, ať už ve městě ze současnosti, v minulosti, či v nějakém alternativním světě. Příkladem je Nádraží Perdido (China Miéville) nebo Nikdykde (Neil Gaiman), trilogie Městské války (Pavel Renčín).

Alternativní (či spekulativní) historie: Děj se většinou odvíjí od úvahy, co by se stalo nebo mohlo stát za předpokladu, že by v určitém historickém okamžiku došlo k nějaké odchylce od naši skutečné historie (např. jiný výsledek bitvy; nebo předčasná smrt osoby, která měla velký dopad na další historické události). Příkladem je Na západ od ráje (Harry Harrison), tento román vychází z předpokladu, že meteorit zodpovědný za vyhubení dinosaurů planetu Zemi minul a děj popisuje střet lidské civilizace s civilizací inteligentních potomků dinosaurů.

Paralelní realita: Děj se odehrává v několika paralelních vesmírech, mezi kterými lze nějakým způsobem přecházet. Jedním z paralelních realit může a nemusí být náš vesmír. Příkladem je trilogie Jeho temné esence (Philip Pullman).


Fantasy deskové, počítačové, karetní a hry na hrdiny, larpy, knihy a filmy

Fantasy počítačové hry - jsou snad nejhranější hry na světě. Koho by nebavilo hrát za epického hrdinu se kterým by jste kosili hordy nestvůr, plnili obtížné úkoly a objevovali neznámí svět či zahrát si strategii za orky, elfy, skřety, trpaslíky, nemrtví a podobně a ničit své nepřátele a jejich tábory či objevovat (vytvářet) při tom fantasy nestvůry, které by jste v reálném životě nikdy neviděli. Zástupci Fantasy her jsou např.: RPG - Gothic, Oblivion, Zaklínač, Risen také samozřejmě legendární Diablo. Skupinové RPG - Dragon Age nebo Icewind dale. Strategie - Warcraft. Tahové strategie - Heroes of Might and Magic. MMORPG - World of Warcraft, Aion nebo Lineage. Více o jednotlivích počítačovích hrách se můžete dozvědět zde.

Fantasy deskové hry - v těchto hrách se můžete přímo vžít do fantasy světa se svými přáteli jako na počítači, akorát nebudete koukat na obrazovku a ničit si oči x), ale budete hrát na stole s figurkami, kartami, hrací plochou a podobně. Mezi úspěšné fantasy deskové hry můžeme třeba zařadit - Warcraft, World of Warcraft, Dračí hrad, Hobit a podobně... Více o jednotlivých deskových hrách se můžete dozvědět zde.

Fantasy karetní hry - (když vynecháme karetní hry jako je Bang a budeme se věnovat karetním hrám jako je Magic the Gathering bude to mnohem lepší ;) )je další tip hry, který vás určitě hned nepřestane bavit a vrazíte do toho určitě spoustu peněz. Jde většinou o to, sestavit si balíček o 60 karet, tak aby dobře fungoval a bylo vněm spoustu dobrých kombinací na poražení soupeře. Nejčastěji hrají dva hráči, který postupně vykládají své karty na stůl a snaží se porazit svého soupeře např. tím, že dolízá balíček, sebere mu všechny životy a podobně... (hra by měla trvat přibližně 20 minut). Mezi nejhranější karetní hry patří samozřejmě Magic the gathering, Pokémon nebo Yu-Gi-Oh. Dříve se hráli také hodně karetní hry jako jsou, pán prstenů nebo Harry Potter.

Hry na hrdiny - je druh hry, kde hráči zaujímají role fiktivních postav, které si podle daných pravidel vytvoří a za které v samotné hře jednají.
V jádru jsou tyto hry formou zábavy založené na výpravnosti příběhu, který lze ovlivnit a na kterém lze mít svou fiktivní rolí autentický podíl.
Hráči popisují chování a akce postav a řídící hráč jim vrací odezvy světa. Postavy obvykle prožívají dobrodružství a získávají nové schopnosti. Nejznámější českou hrou na hrdiny je Dračí doupě. Nejrozšířenější světově hrou na hrdiny pak je Dungeons & Dragons. Více se můžete dozvědět zde.

Larpy/dřevárny - jsou hry v přírodě, při kterých hráči oblečení do historických kostýmů bojují mezi sebou dřevěnými replikami zbraní. Vznikly jako alternativa pro stolní hry na hrdiny(v Česku např. Dračí doupě nebo anglickém AD&D), při které hráči místo slovního popisu své akce předvádějí ve skutečnosti. Do stejné skupiny patří i Larpy, které jsou ovšem více než na boj zaměřeny na herecké výkony hráčů a pocity postav, které hráči představují. Více se můžete dozvědět zde.

Fantasy knihy - jsou příběhy vytvořené lidskou představivostí a fantasií odehrávající se ve vymyšleném světě s nadpřirozenými bytostmi (obři, trpaslíci...) a jevy, magií a kouzly. Spousty fantasy knih můžete nakoupit zde.

Fantasy filmy - jsou knihy (neboli vymyšlené příběhy) na plátně. Kdo by neznal třeba legendárního Pána prstenů nebo Harrtyho Pottra. Více se můžete dozvědět zde
 
 

Reklama